امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ شهريور
ساعت: 17:33
فروشگاه : میدان امام خمینی - خیابان باب همایون - پاساژ ایران پگاه - طبقه اول - پلاک 73 و 74 - شماره تماس :17 - 33997415   
چاپ دیجیتال 
چاپ دیجیتال از همان سال های اول ، توانست در مقابل چاپ افست قد علم کند، چون هزینه خرید دستگاه های چاپ دیجیتال پائین بود و راه اندیشان آسان. امکان چاپ در تیراژ کم و سرعت بالا هم وجود داشت که بازار تشنه آن بود.
رفته رفته با استقبال شرکت ها، انواع مدل های دستگاه چاپ دیجیتال روانه بازار شد که امروز شاهد تنوع گسترده ای از آن ها هستیم. پیوند این دستگاه ها با سیستم های چاپ آنلاین بازار های میلیاردی در سطح دنیا پدید آورده است که امواج آن این روز ها به ایران هم رسیده است.
چاپ دیجیتال به دو نوع جوهر افشان 1 و لیزری 2 تقسیم می شود. در چاپگر های جوهر افشان از جوهر مایع به عنوان ماده رنگی استفاده می شود و در چاپگرهای لیزری از تونر جامد. تفاوت این دو نوع چاپگر را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد:
• در پرینتر های جوهر افشان برای تثبیت جوهر روی کاغذ، بر روی آن فشار وارد می شود اما در پرینتر های لیزری از پرتو های لیزر برای نشاندن تونر بر روی کاغذ استفاده می شود.
• کیفیت تصاویر در چاپ جوهر افشان بالا است
• بسته به اندازه ذرات تونر ، چاپگر های لیزری کیفیت های مختلفی دارند، هر چه اندازه ذرات کوچیکتر باشد، کیفیت بیشتر است.
• سرعت چاپ لیزری از جوهر افشان بیشتر است
• جوهر نسبت به تونر ارزان تر است.

چگونه در سه گام دفتر فنی و خدمات چاپ و دیجیتال راه اندازی کنیم؟
اگر بگوییم که هیچ چیز جای چاپ افست را نمیگیرد بی راه نگفته ایم. اما چاپ افست برای اینکه با کیفیت در بیاید عوامل متعددی باید خوب باشند. فیلم و کلیشه و زینک، سالم بودن ماشین چاپ، روی هم خوردن دقیق رنگ ها، دقت اپراتور، دمای محیز و رطوبت کاغذ، قلق گیری دقیق، شستشوی کامل ماشین، مرکب استاندارد، زبان مشترک بین طراحی، لیتوگرافی، و چاپخانه و... بیخود نیست که وقتی یک چاپچی کار کشته، کار نفیس و حرفه ای چاپ می کند یک نمونه از آن را در اتاق خود نگه میدارد تا به دیگران پز بدهد. کار هر کسی نیست که کار چاپی افست را خوب از آب در آورد.
اما در چاپ دیجیتال چون زینک و پلیت حذف می شوند؛ پیچیدگی ها تا حد زیادی برطرف شده است.
کاهش عوامل انسانی، توان رو به افزایش کیفیت و سرعت دستگاه های چاپ دیجیتال ، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی به این معناست که چاپ دیجیتال همین روزهاست که چاپ افست را جا بگذارد.
دسته بندی خدمات چاپ دیجیتال :
چاپ دیجیتال طیف وسیعی را در بر میگیرد. از چاپ فضای خارجی و چاپ فضای داخلی گرفته تا چاپ روی پارچه، سابلیمیشن و حکاکی روی فلزات و چوب. در ادامه به دسته بندی و توضیح مختصر هر یک از حوزه های چاپ دیجیتال می پردازیم :
چاپ فضای بیرونی اوت دور ( outdoor) بنر، فلکسی و وینیل ، استیکر ، مش و (...

چاپ بنر و فلکسی / چاپ دیجیتال بنر / چاپ بنر تبلیغاتی 
تبلیغات محیطی مانند بیلبورد ها، استندهای تبلیغاتی و بنر ها پای ثابت هر گونه برنامه تبلیغاتی هستند. مواد مصرفی و مرکب در این نوع چاپ به گونه ای باید باشد که در مقابل نور خورشید، رطوبت و عوامل خارجی مقاوم و مستحکم باشد.
ممکن است این گونه چاپ برای نصب روی اتوبوس، ماشین های پخش ، شیشه مغازه ها و یخچال های فروشگاهی بر روی وینیل، استیکر و یا مش انجام شود که در اینصورت باید توسط دستگاه های کاتر پلاتر متناسب با محل نصب، برش داده شوند. حداکثر عرض قابل چاپ برای این نوع چاپ 5 متر و طول آن نامحدود است.
چاپ دیجیتال بر روی بنر
بدون شک مهمترین مدیا در گروه چاپ و فضای خارجی، بنر است. بسیاری از تبلیغاتی که در سطح شهر میبینیم از تابلو های کوچک و بزرگ گرفته تا بیلبورد ها و حتی پیام های ترحیم و خیر مقدم همه از جنس بنر هستند. این متریال و جوهر چاپیش جوری ساخته شده است که بتواند در مقابل نور خورشید و رطوبت و سایر عوامل محیطی دوام بیاورد.
چاپ دیجیتال فلکس:
تفاوت فلکس با بنر در نوع الیاف به کار رفته در آن است، به گونه ای که نور را بهتر از خود عبور می دهد و درخشندگی ویژه ای دارد. همین ویژگی باعث شده است که بخصوص در فضاهای کم نور و تاریک، تابلوی فلکسی جلوه ی بصری خوبی ایجاد کند.
تابلو های فلکسی در سر درب فروشگاه ها، شرکت ها و در تبلیغات محیطی از جمله بیلبورد ها استفاده فراوانی دارد.
توصیه می شود در مواقعی که نور بر روی خود تابلو تابیده می شود از بنر استفاده می شود، نه فلکس. چون در این حالت فلکس چرکین به نظر می آید.
چاپ دیجیتال وینیل استیکر : 
وینیل یا استیکر که نوعی کاغذ پشت چسبدار از جنس pvc است، به دلیل مقاومت بالا در تبلیغات روی بدنه اتوبوس ها و یا ایستگاه های اتوبوس و مواردی شبیه به آن استفاده می شود. به راحتی در نصب بخصوس بر روی شیشه، کاربرد های فراوانی برای این محصول ایجاد کرده است.
چسب موقت، کاترپلاتر، براق، چسب دائمی ، شیشه ای در نمایشگاه ها و فروشگاه ها و ... استفاده می شود. در فضای تزئیناتی هم در دکوراسیون داخلی و تزئینات اتاق خواب و آشپز خانه و ... بکار می رود.
چاپ دیجیتال سولیت :
وقتی صحبت از کیفیت می شود باید به سراغ سولیت رفت. سولیت شبیه وینیل است اما متریال آن طوری است که با کیفیتی نزدیک به عکس می توان بر روی آن چاپ کرد.
چاپ دیجیتال مش : 
همچون وینیل و سولیت، مش هم نوعی کاغذ پشت چسبدار است و همانطور که از اسمش بر می آید، مثل مش حالت شبکه ای دارد و دارای سوراخ های ریز است. برای تبلیغات روی شیشه فروشگاه ها از این نوع متریال استفبال زیادی می شود چون جلوه ای شیک و مدرن به فضا می دهد. ویژگی اصلی مش امکان عبور نور و دیدن فضای پشت آن است، ضمن اینکه کیفیت چاپی خوبی دارد.
مش در دو نوع معمولی و چسبدار تولید می شود. نوع معمولی و بدون چسب آن برای دکورها و استند های نمایشگاهی و یا پارتیشن بندی فضاهای مختلف (به همراه طرح و تصویر دلخواه بر روی آن )مناسب است. صفحات مش در عرض های متنوع موجود است.
چاپ دیجیتال په په :
پلی پروپیلن (polypropylene) که به اختصار پ.پ (P.P) نیز گفته می شود این روز ها به متریالی محبوب تبدیل شده که چاپ دیجیتال بر روی آن با کیفیت خیلی خوب انجام می شود.
این متریال که سطح آن کوتینگ شده است، در تبلیغات گرافیکی، چاپ تصاویر و نقاشی سطح قابل قبولی از کیفیت را بدست میدهد، کیفیتی بالاتر از کاغذ کوتد و البته کمتر از کاغذ فتوگلاسه
نوع چسبدار این متریال نیز کاربرد فراوانی دارد و عموما بر روی فوم بردها، بر چسب های قیمت، پوشه ها و... استفاده شود.
در هنگام تهیه دستگاه چاپ بنر باید به نکات زیر توجه شود : 
• سرعت چاپ 
• کیفیت چاپ 
• لوازم یدکی دستگاه به مقدار زیاد در بازار به صورت فراوان موجود باشد و همچنین تعداد زیادی مکانیک و تکنسین برای آن دستگاه در دسترس باشد. تنها در صورتی این شرایط بوجود می آید که از آن دستگاه حداقل به تعداد 1000 عدد فروخته شده باشد.
• در مصرف برق و رنگ بهینه عمل کند
• به هیتر خشک کن مجهز باشد
• کار کردن با نرم افزار ماشین آسان باشد
• پارکینگ هد داشته باشد
• هیتر عقب داشته باشد تا چروک ها را از بین ببرد
• در سرعت های بالا لرزش نداشته باشد
• عیب یاب اتوماتیک داشته باشد تا در صورت بروز مشکل آلارم بدهد
• به سنسور رول باز کن مجهز باشد
• کلید های اضطراری داشته باشد تا در صورت لزوم بتوان چاپ را متوقف کرد.
• قابلیت چاپ روی مدیاهای مختلف از جمله بنر، مش، وینیل، فلکسی، استیکر و سولیت را داشته باشد.

محل قرارگیری دستگاه های چاپ دیجیتال لارج فرمت
دستگاه های چاپ بنر معمولا بزرگ هستند و برای نصب و راه اندازی آن باید فضای مناسب داشته باشید. ضمن اینکه بهتر است دستگاه پس از نصب جا به جا نشود، بنابراین اگر امکان شما موقتی است جای نگرانی وجود دارد.

چاپ دیجیتال فضای داخلی چاپ پوستر ها، استند ها تبلیغاتی، کارهای هنری و ... است که در فضای داخلی استفاده میشود. تنوع زیاد و کیفیت بالا از شاخصه های اصلی این نوع چاپ است، چاپ پوستر، چاپ کوتد، چاپ سازه های نمایشگاهی مثل استند، چاپ فتوگلاسه، چاپ بوم، چاپ پی وی سی، چاپ پاپ آپ، رول آپ و کانتر از جمله محصولات 
چاپی هستند که در این دسته بندی قرار میگیرند.
چاپ پلات با جوهر پایه آب (WATER BASE) و بر روی کاغذ انجام می شود این نوع چاپ در برابر آب و عوامل طبیعی مقاومت کمی دارد و مناسب فضای داخلی است. برای افزایش مقاومت پلات با استفاده از دستگاه لمینتور لایه ای روی آن کشیده می شود که در مقابل پارگی، رطوبت و ... از آن محافظت میکند.
چاپ پلات 5 بار از چاپ بنر با کیفیت تر است و در فواصل نزدیک برتری ویژه ای به لحاظ جلوه های بصری ایجاد میکند.
در چاپ پلات امکان چاپ تا عرض 106 سانتی متر و در فروشگاه های بزرگ تا عرض 150 سانتی متر وجود دارد.
چاپ دیجیتال کاغذ کوتد
کاغذ کوتد (Coted) کاغذی شبیه شومیز است که سطح آن توسط ماده ای پوشیده شده تا برای چاپ جوهر های پابه آب مناسب باشد. جذب رنگ در این نوع کاغذ ها بالاست و بهمین خاطر برای چاپ طرح های رنگی و تصاویر، بسیار مناسب است. کاغذ کوتد جایگاه ویژه ای در گروه چاپ فضای داخلی (ایندور) دارد و به صورت پشت چسبدار هم تولید می شود.
کاغذ کوتد در وزن های 80، 100، 120، 140، 160، 170، 180، موجود است و به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شود ، تا وزن 140 گرم کاغذ کوتد سبک و بالای 140 گرم ماغذ کوتد سنگین محسوب می شود.
از کوتد سنگین بدلیل مقاومت و ماندگاری نسبتا بالا در چاپ غلائم و پوستر ها استفاده می شود، از کوتد سبک هم در دفاتر معماری، خروجی های چاپ دانشجویی، چاپ تبلیغاتی روزمره استفاده میشود، کیفیت بالایی دارد اما دوما آن کم است.
بک لایت
بک لایت (backlit) نیز یکی از مدیاهای پر کاربرد در فضای داخلی است بک لایت ها همان تابلوهایی هستند که در محفظه پشت آنها چراغ روشن میشود. چراغ هایی مثل مهتابی لامپ ال ای دی، لامپ کم مصرف و امثال آن. جنس متریال بک لایت، فیلم های کوتینگ شده است که نور را میتواند از خود عبور دهد و هم در پرینترهای لیزری و هم پرینترهای جوهرافشان قابل استفاده است.
تابلو های بک لایت در رستوران ها و فست فود ها ، غرفه های نمایشگاهی، مطب پزشکان، مکان های پر تردد و مراکز خرید کاربرد گسترده ای دارد.
لیبل ترانسپرنت
بر چسب شیشه ای یا همان لیبل ترنسپرنت، بر چسبی مقاوم و شفاف است که پس از چاپ و نصب دو طرف آن دیده می شود. این محصول در دو نوع چسب دار و طلق دو رو عرضه می شود.
کاربرد لیبل ترانسپرنت در تبلیغات فضاهای نمایشگاهی و فروشگاه ها و همچنین شیشه و پنجره سازی است و برای چسباندن علائم و طرح ها روی سطوح شیشه ای کاربرد دارد.
کاغذ فتوگلاسه
کاغذ فتوگلاسه کاغذی نرم و درخشنده است که پوشش ژلاتینی روی آن سطحش را صاف و صیقلی کرده است. کیفیت چاپ بر روی این کاغذ مرغوب بسیار بالاست و علت آن ترکیب جوهر چاپ با پوشش ژلاتینی آن است.
تابلوهای نقاشی نفیس، پوسترهای تبلیغاتی لوکس، طراحی دکوراسیون داخلی لاکچری و بویژه عکسهای خیلی با کیفیت بر روی این کاغذ چاپ می شوند که بسیار چشم نواز خواهد بود.
بدلیل سطح صیقلی و یکدست این نوع کاغذ، جوهر به صورت یکنواخت جذب می شود که دقت و وضوح رنگی بالایی را بدست میدهد.
کاغذ فوتوگلاسه در عرض های 90، 106، 127و 152 سانتی متر و گرماژهای 150، 180و 210 ‏گرم عرضه می شود‎.‎‏
لمینت
به عمل چسباندن لایه ای نازک و شفاف پلاستیکی بر روی یک کار چاپی لمینت کردن می گویند. در اثر لمینت، دوام و مقاومت یک محصول چاپی در برابر رطوبت، پارگی، چروکیدگی و آسیب های محیطی، افزایش خواهد یافت. همچنین کنتراست و وضوح رنگ ها شدت می یابد.
انواع لمینت
لمینت به دو نوع سرد و گرم دسته بندی می شود. لمینت سرد، نازکتر و ظریفتر است و البته گران تر. اما لمینت گرم به دو صورت مات و براق انجام میشود که معمولا در کارهای بزرگ مثل پلات استفاده می شود. از لمینت سرد بیشتر برای ایجاد جلوه های هنری استفاده می شود بخصوص کارهایی که در مقابل حرارت حساس هستند. لمینت سرد را میتوان معادل سلفون کشی دانست.
در پلات لمینت گرم، بر روی سطح کاغذ چسبی وجود دارد که در هنگام تابش حرارت این چسب باز میشود و نقش پوشش کاغذ را بازی میکند.
اما در لمینت سرد، روکش پلاستیکی سطحی چسبناک دارد که با فشار بر روی کاغذ پرس می شود.
البته با پاشیدن مايع خاصی بر سطح کاغذ نیز میتواند لمینت سرد را انجام داد که به آن کوتینگ هم میگویند
چاپ سابلیمیشن
چاپ سابلیمیشن که به نام چاپ حرارتی نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین روش‌های چاپ بر روی اشیاء به حساب می‌آید. اساس کار چاپ سابلیمیشن بر پایه تصعید مواد بوده و با این کار جوهر از کاغذ مخصوص به جنس مورد نظر منتقل می‌شود. کیفیت چاپ در این روش قابل قبول است و معمولا ماندگاری خوب دارد.
برای شروع کار سابلیمیشن یک کاغذ مخصوص سابلیمیشن، چسب نسوز، دستگاه پرس حرارتی و پرینتر جوهر افشان مورد نیاز است. با این وسایل می شود با کیفیت خوبی عکس مورد نظر را بر روی یک سطح چاپ کرد.
برای مثال چنانچه بخواهیم تصویری را بر روی لیوان چاپ کنیم ابتدا عکس را بر روی کاغذ مخصوص پرینت میگیریم،‌سپس کاغذ را بر روی لیوان با چسب نسوز می‌چسبانیم و آن را درون قالب قرار می‌دهیم. بعد از چند دقیقه چاپ ما آماده می شود.
چاپ دیجیتال تبلیغاتی
برای چاپ افست کارهای تبلیغاتی مثل بروشور و کاتالوگ معمولا 5 روز تا یک هفته زمان لازم است و در بسیاری اوقات ما این زمان را در اختیار نداریم، گیرم هم که داشته باشیم ممکن است تیراژ کمی مورد نیازمان باشد. در اینصورت بهترین گزینه چاپ دیجتیال است که برای برای کارهای چاپی با تیراژ پایین و سرعت بالا مناسب است. دستگاههای چاپ دیجیتال قابلیت چاپ بروشور، کاتالوک، کارت ویزیت، کارت دعوت و كارهاي متنوع ديگر را با کیفیت های مناسب دارند و میتوان رویشان حساب کرد.
چاپ دیجیتال انتشاراتی
این روزها کمتر ناشری میتواند کتابهایش را در تیراژهای بالای هزار جلد چاپ کند و بسیاری از کتابها بدلیل محدود بودن مخاطبانشان ممکن است به تعدادی دلخواه چاپ شوند. چاپ کتاب در تیراژی محدود تحت عنوان «چاپ به اندازه تقاضا» (Print On Demand ) در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا جای خود را پیدا کرده است و ناشران با استفاده از این ظرفیت از بسیاری از هزینه های خود از جمله انبارداری،‌ خواب سرمایه و … جلوگیری میکنند. در ایران هم این روند در حال شکل گیری است و فرصت های درآمدزایی خوبی ایجاد کرده است.
حکاکی و برش لیزر
این روزها برش لیزری در صنایع خودروسازی، پوشاک، چرم، چوب، سنگ و … کاربرد گسترده ای پیدا کرده است و صنایع مختلف بسته به نیازشان به سراغ انواع مختلف دستگاه های برش لیزر رفته اند. دستگاه‌های برش لیزری را می‌توان به دو گروه عمده صنایع فلزی و غیر فلزی مشتق کرد که هر گروه توان و قابلیت های متفاوتی دارند.
از دستگاه برش لیزری فایبر برای برش و حک فلزات استفاده میشود که این کار را با کیفیت بالایی انجام می دهد. با ظهور این دستگاه دیگر دستگاه های سی ان اسی فلزات و قالب سازی های پیچیده از رونق افتاده اند. از این دستگاه در صنعت جواهرات و زیورآلات هم استفاده گسترده ای می شود.
برای برش و حک غیر فلزات از دستگاه لیزر CO2 استفاده می شود. موادی مانند چوب، چرم، پلکسی، MDF، سنگ گرانیت، سرامیک، پارچه، مقوا، کاغذ، شیشه، آینه، کائوچو، بامبو، یونولیت و … با استفاده از این دستگاه برش داده می شوند و حکاکی می شوند
از دستگاه لیزر CO2 در زمینه های زیر بسیار استفاده می شود:
• تبلیغات: کارت ویزیت، خودکار، جاکلیدی، یادبود و…
• صنعت چرم: کیف، کفش و …
• حکاکی عکس روی شیشه، پلکسی، چوب، سنگ و …
• کارت عروسی: مقوایی، کاغذی، چوبی و…
در هنگام خرید یک دستگاه لیزر موارد زیر را بررسی کنید:
چاپ پارچه از شاخه های نوظهور چاپ دیجیتال است که در انواع چاپ تخت، چاپ رولی و چاپ طاقه ای انجام می شود.
چاپ روی پارچه انواع مختلفی دارد: چاپ مستقیم، چاپ مقاوم، چاپ رنگدانه ای، چاپ دی اکتیو، چاپ اسیدی، چاپ پراکنده، چاپ تبلیغاتی.
به دلیل جذابیت های بصری بالا، بیشتر شرکتها نام تجاری و تبلیغاتشان را بر روی پارچه های پلی استری چاپ میکنند. این مواد پلی استری، شامل پرچم ها، بنرها، علامت ها، و طرح های گرافیکی کوچک می باشند
دستگاه چاپ دیجیتال پارچه
در کل چاپگرهای دیجیتال چاپ روی پارچه را میتوان به سه دسته زیر تقسیم کرد:
1- چاپگرهایی با ظرفیت رنگ کم- سابلیمیشن
مانند ATP colour, Roland, D-gen, Mimaki Mouth
2- چاپگرهایی با فرمت بزرگ با ظرفیت متوسط
مانند Atexco, ATP colour, Roland, Durst, Vutek و سیسیتم های چاپ Hollanders)
3- چاپگرهای صنعتی با ظرفیت بالا
به طور مثال Atexco, Reggiani, Ms, Osiris, Stork, Konica, Minoltam, Zimmer

تمامی حقوق این سایت برای فروشگاه ارگ سیستم محفوظ می باشد
بازدید امروز : 116
بازدید دیروز : 58
بازدید کل : 78930

طراحی و پیاده سازی : mahyanet.com